Dåbsgudstjeneste

 

Man kan selv vælge hvilken én af sognets kirker, man ønsker at benytte til barnedåb. Den traditionelle barnedåb finder sted i søndagens højmesse, men det er også muligt at få sit barn døbt ved en særlig dåbsgudstjeneste, der finder sted om lørdagen.

I Simeons kirke er der dåbsgudstjeneste den første og tredje lørdag i måneden kl.11

I Sankt Johannes Kirke er der dåbsgudstjeneste den anden og fjerde lørdag i måneden kl.11.

En dåbsgudstjeneste varer ca.30-40 min.

Man skal kontakte kirkekontoret eller en af sognets præster, hvis man er interesseret i at få sit barn døbt en lørdag.

Se mere info om dåb, klik her

Næste gudstjenester

19

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

19

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

26

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

26

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

26

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke (flyttet fra Sølund)

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

02

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

02

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes Kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

02

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

09

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

09

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

09

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Paul Heden Friis

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse med 'Mer' Klaver' i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke8

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke - Høst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

27

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

27

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

04

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke+konf velkomst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

04

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

04

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

04

okt
søndag
14:00-15:00

Dåbstræf/babymusikgudstjeneste i Sankt Johannes Kirke

Sankt Johannes kirke
Marie Damm

11

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nieslen

11

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

11

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

18

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

18

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

18

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

25

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

25

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

25

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

01

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

01

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

01

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

08

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

Næste gudstjenester

19

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

19

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

19

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

26

jul
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

26

jul
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

26

jul
søndag
14:00-15:00

Højmesse i DGBs kirke (flyttet fra Sølund)

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

02

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

02

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes Kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

02

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

09

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

09

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

09

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Paul Heden Friis

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse med 'Mer' Klaver' i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke8

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke - Høst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

27

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

27

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

04

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke+konf velkomst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

04

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

04

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

04

okt
søndag
14:00-15:00

Dåbstræf/babymusikgudstjeneste i Sankt Johannes Kirke

Sankt Johannes kirke
Marie Damm

11

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nieslen

11

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

11

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

18

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

18

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

18

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

25

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

25

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

25

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

01

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

01

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

01

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

08

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N